Wiele osób zastanawia się czy podróżowanie kamperem zimą jest możliwe. Z odpowiednim sprzętem i dobrym przygotowaniem jak najbardziej tak!
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odpowiedni kamper w wersji zimowej. Różni się od zwykłych samochodów kempingowych przystosowanymi do minusowych temperatur wyposażeniem i zabudową. Lepsze ogrzewanie i izolacja, ogrzewany (nie tylko izolowany) zbiornik wody szarej, ogrzewanie podłogowe. Bez tych kilku rzeczy, gdy temperatura spada poniżej zera, część funkcji kampera może nie działać, a niektóre elementy wyposażenia mogą ulec zniszczeniu.
Wyprawy zimowe kamperem wymagają też wiedzy, odpowiedniego przygotowania i kilku dodatkowych rzeczy na pokładzie.
Największym ryzykiem jest zamarznięcie zbiornika szarej wody. W większości kamperów zimowych wystarczy utrzymywać odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu. Zbiorniki szarej wody w tego rodzaju kamperach zazwyczaj są w środku i po włączeniu ogrzewania także są podgrzewane. Należy pamiętać, że kamper powinien być grzany cały czas.
Drugą bardzo ważną rzeczą jest komfortowa temperatura w części mieszkalnej. Kampery przystosowane do zimowych wypadów bez problemu poradzą sobie z kilkunastostopniowym mrozem. Do grzania używa się gazu, w okresie letnim jest to mieszanka propan butan, w zimę należ stosować sam propan, który w niskich temperaturach spala się w całości. Można też piec ustawić na "MIX" gazu i prądu. To najbardziej efektywne obrzewanie zimą. Sam prąd przy niskich temperaturach może nie wystarczyć do nagrzania kampera. W wypożyczalni Rodeo Campers w zimę zawsze wyposażamy nasze pojazdy w butle z samym propanem.
Komfort wewnątrz zapewniony, teraz trzeba użyć wyobraźni i pomyśleć jakie niespodzianki mogą się zdarzyć podczas zimowej wyprawy kamperem. Z pewnością trudne warunki na drodze! Wynajmując zimą pojazd w Rodeo Campers z pewnością będzie on na zimowych oponach, a w garażu są gotowe do użycia łańcuchy.
Warto też zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli na odśnieżenie samochodu. Zadanie nie łatwe biorąc pod uwagę, że kampery mają około trzech metrów wysokości. Na kempingach austryjackich czy szwajcarskich bez problemu można pożyczyć drabinę, która umożliwi odśnieżenie dachu. Żeby uniknąć problemów z pewnością lepiej wrzucić do garażu sprzęt umożliwiający odśnieżenie podjazdu np. teleskopową szczotkę.
Przed wyjazdem zimą warto dobrze zaplanować podróż, kemping zarezerwować z wyprzedzeniem i na bieżąco sprawdzać warunki na drodze.