Pierwsza podróż kamperem

Pierwsza podróż kamperem

W tym krótkim artykule opiszemy co warto wiedzieć przed pierwszym wyjazdem kamperem. 

Na początek planujemy podróż. Kamper to wolność i spontaniczność, ale jadąc po raz pierwszy warto wiedzieć gdzie się jedzie. Jeśli trasa jest długa należy zaplanować nocleg po drodze, można skorzystać z aplikacji, w których opisane są miejsca odwiedzone przez użytkowników kamperów. Polecamy aplikacje Park4night.com czy Campercontact, w których znajdują się kempingi, parkingi i miejscówki “na dziko”. W sezonie warto wcześniej zarezerwować kempingi. 

Po zaplanowaniu podróży należy zapoznać się z pojazdem. Obsługa kampera zostanie wytłumaczona podczas wydania pojazdu. Bardzo ważną rzeczą są wymiary samochodu, szczególnie wysokość i długość. Alkowa, jeden z rodzajów kampera, może mieć nawet 3,3m wysokości i nie zmieści się w każdy tunel, a o parkingach podziemnych można zapomnieć. Długość jest utrudnieniem podczas manewrowania czy wyjazdu z mniejszych stacji benzynowych. Najdłuższe kampery lekko zachodzą i przez chwilę nieuwagi można zahaczyć tyłem o inny pojazd czy dystrybutor na stacji paliw. 

Pakowanie kampera to także czynność, przy której odpowiednie zaplanowanie jest bardzo istotne. Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić czy wszystkie szafki są pozamykane, czy bagaże nie będą przemieszczać się po kamperze, czy na zewnątrz wszystko jest zamknięte, czy markiza schodek są złożone itp. Inną bardzo istotną rzeczą jest waga samochodu po zapakowaniu. Sam kamper z pełnym bakiem waży 3100-3200kg. Zostaje tylko 300-400kg do załadowania, odejmując wagę pasażerów na bagaż pozostaje niedużo. Z doświadczenia wiemy, że są państwa, w której kontrole wagi kamperów są normą. Nie zawsze trzeba mieć pełny zbiornik wody czystej, można nie mieć pełnego baku paliwa, nie warto jeździć z pełnym zbiornikiem szarej wody! W ostateczności jeśli waga jest zbliżona do przepisowych 3,5 tony warto przed wyjazdem zważyć kampera. Można to zrobić na niektórych stacjach kontroli pojazdów czy składach z węglem.  
Copyright ©2020 Rodeo Campers, All Rights Reserved.